Fotoğraf Grubumuza katılın
Doğa Grubumuza katılın
Patikatrek organizasyonları Türkü Turizm güvencesi ile yapılmaktadır.
Belge no: 3959
PAZAR DOĞA YÜRÜYÜŞÜ DETAYLI KATILIM BİLGİSİ

Güncel İzmir Doğa Yürüyüşü Programı

 Başlangıç Tarihi        :
  30.09.2017
 Süresi                         : 
İki gün Konaklamalı
 Zorluk derecesi         :
Lütfen Bilgi alınız
Güzergah - Rota         :  Sezon Açılışı- BAFA
 İletişim Telefon          :
Zeynel AYDIN  GSM  0533 634 09 89
Servis Harkt. Saati     :

Bostanlı-İNG Bank 07.30  Karşıyaka-ANIT 07.45  Bayraklı 07.50 Konak Sakıp Sabancı Kültür Merkezi 08.00 de kesin hareket

  

 

 

Doğa yürüyüşlerimizde ana hedefimiz, dengeli ve kontrollü bir şekilde  gerçekleşen yüklenmeler ile katılımcılarımızın kondisyon edinmelerini sağlamak, onları asıl hedefe, yani bir üst  aşamada karşılaşabilecekleri zorlukları yenmeye, doğada güvenli bir şekilde seyahat ederek keyifli bir şekilde eve dönüş için hazırlamaktır. Kondisyon edindirme yürüyüşlerimizde   sporcularımızı yormadan onlara bu sporu sevdirmek ve sağlıklı bir şekilde sürdürebilmelerine imkan yaratmak adına parkurlarımız her katılımcının kolayca tamamlayabileceği zorluk derecelerine sahiptir. 

 

Bu programlarda yer almak isteyen ve kurumumuza ÜYELİK aidiyeti ile bağlı olmayan katılımcıların web sayfamızda yazılı olan adresimize gelerek veya iletişim numaralarımız üzerinden bizimle bağ kurarak program hakkında bilgi alması ve en az bir bilgilendirme toplantısına mutlaka katılması, http://www.izmirfotografakademisi.com/sayfadetay.aspx?id=16 linke tıklayarak banka hesaplarımızdan birisine "Doğa Yürüyüşü Katılım bedeli" notunu düşerek katılım paylarını peşin olarak ödemesi sonrasında resmi kayıt işlemleri tamamlanır. 

 

Her zaman olduğu gibi bu programda da Doğa grubumuzun deneyimli sporcularının yol kılavuzlugunda, İzfak Doğa Okulu üyesi fotoğrafçı arkadaşlarımız da olacak. Her programa dogada fotoğraf çekmek isteyen arkadaşlarımız da katılabilir. 

 

Grubumuzla birlikte doğa yürüyüşlerine ilk kez katılacak olanlar ve daha önce hic doğa yürüyüşü yapmamış olanların bizimle mutlaka iletişim kurarak bu spor hakkında ve parkur bilgisi alması, yüz yüze karşılıklı gerçekleşecek bir "bilgilendirme-tanışma" toplantısına katılması ana kuralımızdır. 

 

Aramıza ilk kez katılacak olan arkadaşlarımız Telefonla sadece adres bilgisi alabilirler, parkur ve doğa yürüyüşü bilgisi  için ise adresimize uğrayarak önce kesin kayıt işlemlerini tamamlamaları zorunludur. Kurumsal üyelerimizin böyle bir zorunluluğu yoktur ve telefonla kayıt yaptırabilirler. 

 

Yürümek her zaman güzeldir; bir yandan spor yapar diğer yandan yürüyüş esnasında cevrenizde olup bitenleri izler, görür ve tanıklık ederek farkındalığınızı artırırsınız. O yüzden biz her haftasonu dağ, dere-tepe demeden yürüyenlerdeniz; sağlıklı mutlu, berrak bir zihinle düşünen birey olarak yaşamanın ilk merdiven basamağıdır yürümek. 

 

DİKKAT; Bu sayfada paylaştığımız tüm bilgi ve anlatıları sizi ikna etmiş olmak için kullanmıyoruz. Tek amacımız sizi bu spor hakkında bilgilendirerek ister bizimle, isterseniz başka bir grupla yürüyor olsanız dahi dağlara giderken daha bilgili, daha çok farkındalıkla, ayağınızı yere korkmadan basacak şeklide ve bu sporu severek yapmaya hazırlamaktır. Bu nedenle bu sporu yapmak isteyen kendi arkadaşlarınız ve birinci dereceden yakınlarınızı dahi asla ikna etmeye çalışmadan, onların da bilgilendirme toplantılarımıza katılmasını sağlayarak bu sporun sevilerek yapılması ve gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz.  

 

Bu sporu severek, isteyerek ve düzenli yapanlarda gözlemlediğimiz en belirgin ayrıntı; daha ilk bir ay içinda hayatlarının gözle görülür şekilde değiştiğini görmek ve bunu onlardan bizzat duymak olmuştur. 

 

Sırt çantalarımızın kenarına iliştirilmiş fotoğraf makinelerimizle doğayı keşif, gözlem ve fotoğraflama heyacanını yeni yılda da birlikte yaşıyoruz; doğanın koynunda gerçekleşecek her keyifli yolculuk esnasında karşımıza çıkarak, bize farklı duygular yaşatacak, her bir görüntüyü aynı heyecanla fotoğraf makinelerimizin hafıza kartlarına yazıp şehre dönüyoruz. Yine her yolculuğumuz esnasında gerek doğa bilgisi gerekse fotoğraf olsun, alanında uzman bir görevli hep yanı başımızda olacak ve tüm sorularımızı cevaplandıracaktır.  

 

Pazar günlerimizi sadece doğa fotoğraflarıyla değil, Ege köylerinin otantik yapıları ve Ege insanın güzelliğiyle süslenmiş köy  kahvelerinde sabah ışığının en güzel en etkili halinde karşımıza çıkacak olası fotoğrafları da kaydederek güne başlayacağız. Doğa yürüyüşlerimizin başlangıç saatlerindeki tempomuz her zaman düşük ve grubun genel durumuna göre belirlenir. Sezon başından itibaren her hafta, doğa yürüyüş rotalarımız sistemli bir uygulamayla titizlikle planlanır ve yeni başlayan arkadaşlarımızın sağlıklı bir kondisyon edinmesi amaçlanır.  

 

Yol kılavuzlarımız, planlı ve kontrollü bir tempoda öğle molasına kadar her pazar size keyifli bir yolculuk yaşatır. Öğle molamız ise tam bir festival havası içinde geçer. İlk yağmurların düşmesinden sonra yakılacak kontrollü kamp ateşlerinin başında doyumsuz bir muhabbet ve farklı lezzetlerin tadını yaşayarak alırız hep birlikte; odun ateşinde pişen demli çayların hatta ellerinizle kömür ateşinde pişireceğiniz türk kahvelerimizin de tadına vararak öğle molamızı sonlandırır ve başlangıç noktamızdan farklı bir yerleşkeye doğru döner yüzümüz. Günün son saatlerinde ise akşam ışığının bize sunduğu güzellikleri de fotograf karelerimize alarak keyifli bir pazarı daha noktalarız. 

 

ROTA BİLGİSİ :  

Ve yaz biter; çocuklar okula dönerken bize de yeni dönem Doğa yürüyüşleri sezonunu açmak kalır.

Ege bölgesinde Mayıs ayı ile başlayan ormanlara giriş yasağı sebebiyle gerçek sahiplerine bıraktığımız doğayı yine gerçek sahiplerinden izin alarak kullanma zamanlarındayız artık.

Patikatrek Doğa Sporları ve İzmir Fotoğraf Akademisi olarak 2017-2018 sezonu içinde her pazar gerçekleşecek doğa yürüyüşleri ve doğada görüntü-fotoğraf kovalamaca günlerimiz geldi artık.

Yeni dönem sezon açılışımızı iki günlük bir etkinlikle açıyoruz.Birinci dereceden akraba ve yakınlarınız hatta çocuklarınızla birlikte el ele gönüle gerçekleşecek açılış programımıza her yaştan üye, aday üye ve takipcilerimiz davetlidir.

30 Eylül C.tesi günü sabah saat 08.00 her zamanki hareket noktalarımızdan servis araçlarımıza binerek şehirden ayrılıyor; yol üstü kahvelerinde kahvaltı ve çay kahve molaları ile birlikte yine yol üstünde fotoğraf molaları vererek ( Selçuk Tren müzesi - Miletos Antik kenti ve Menderes Deltası) Bafa köy içine ulaşıyoruz. Köy merkezinde kısa bir fotoğraf gezintisi ve köy kahvelerindeki çay kahve molalarından sonra Bafa gölü kıyısındaki Kapıkırı köyünde bulunan pansiyonumuza transfer olarak odalarımıza yerleşiyoruz.


Kısa bir dinlenme sonrasında köy içinde portre insan ve göl kıyısında sahil kıyı gün batımı gece ise Yıldız Pozlama çalışmaları yapıyoruz...

Akşam yemeği ve pazar sabah kahvaltısını konaklama tesisimizde alarak Pazar sabahında yıllardan beri söz verip de gidemediğimiz Antik Çağ Mağara resimlerini yerinde görüp fotoğraflamak üzere Gölyaka köyünden başlayan kısa ama kayalık bir patikayı takip ederek antik dönem mağaralar ve tarihi Latmos kentine bir doğa ve Kültür yürüyüşü yapıyoruz... Kent ve çevresi hakkında kokartlı rehberimiz bize bilgiler aktaracak ve bolca bir süreyi bölgede geçirerek bol bol fotoğraf çekiyoruz... Gün sonunda yine aynı patikayı kullanarak akşam çay molamızı Gölyaka köy kahvelerinde vererek şehre dönüyoruz...

Bu program bir TUR organizasyonu değil Patikatrek Doğa Sporları ve alt gruplarına üye ve sporcularımız ile onlarının yakınlarının katıldığı Doğa-Spor ve Fotoğrafcılık eğitim uygulama çalışması olup katılımcıların hizmet beklentisi içinde olmadan etkinliğe katılması ön koşuldur.

İzmir-Kapıkırı
köyüne transfer ve çevre ulaşımları Karayolu yolcu taşıma mevzuatına uygun belgeli araçlarla ve A grubu İşletme Belgeli TURSAB üyesi Partner Acentemizin seyahat tanışmanlığında gerçekleşir.

Konaklama Pansiyon ve Çadır tercihli olup, Akşam yemeği ve sabah kahvaltısı konaklama tesisinden hizmet satınalmak üzere gerçekleşecek olup katılımcıların kayıt esnasında tercihlerini belirtmiş olması zorunludur...

Kontenjan toplam 20 Kişi ile sınırlı olup özel araç ile katılım grubun sevk ve idaresi ve güvenliği açısından mümkün değildir.


Kayıt yaptırmak zorunlu olup, program bir gezi ve Tur organizasyonu değildir... Ancak Programın tüm ulaşım ve transferleri A grubu işletme Belgeli Partner Acentemiz tarafından yapılmaktadır...

ÖNEMLİ ; yanınızda bulunması gerekenler listesi için bize ulaşın; ayrıca biliyorsunuz ki biz hep kalabalıklardan uzağız o yüzden kontenjanımız 20 Kişi ile sınırlıdır... 

Araç doldurmak gibi bir kaygımız olmadığından gelmeyi düşünenlere etkinliği hatırlatma veya çağrı yapmak gibi bir alışkanlığımız da olmayıpher sayıda kişi ile tekerlek döner...

Her ne kadar hava koşullarını sizinle paylaşmış olsak da dağlarda hava akımlarının aniden değişebileceğini de unutmadan Termoslarınızdan sıcak su ve çantanızdan kupa bardaklarınızı eksik etmeyiniz

 

ÖNEMLİ NOT : Dağlarda ifade edilen uzaklık ve mesafe anlayışımız ile Şehir merkezlerinde ifade edilen uzaklık karşılaştırmaları yanıltıcı  olabilir. o yüzden yürüyüşe katılıyorum demeden önce lütfen bilgi alınız. 


Bütün bir sezon bizimle birlikte yürümek, çevrenizi kaplayan dağlarda ve çok az insanın ulaşabileceği vahşi doğanın koynunda fotoğraf çekmek veya Ilık sonbahar aylarının keyfini sürmek, doğadaki renksel dönüşümleri yerinde izlemek isteyen herkes hatta birinci dereceden yakınlarıyla birlikte bize eşlik edebilirler. Ancak bir şartla bilgilendirme toplantısına katılmak ve servis araçlarımızla buluşma noktalarına geç kalmamak koşuluyla. 

Bu hafta da bizimle fotoğraf veya doğa yürüyüşü amaçlı birlikte olmak isterseniz ve grubumuza asil ya da aday ÜYE değilseniz Lütfen KESİN KAYIT İŞLEMLERİNİZİ eksiksiz tamamlayınız. Bunun için önce bilgilendirme toplantılarımızdan birisine katılarak sonrasında ise http://www.izmirfotografakademisi.com/sayfadetay.aspx?id=16 link içindeki banka hesap numaralarımızdan birisine "Doğa Yürüyüşü Katılım payı" açıklamasını not düşüp, peşin  ödeyerek kesin kayıt işlemlerini tamamlarlar.  

Bu etkinliğe de Fotoğraf amaçlı katılacak olan arkadaşlarımız isterlerse doğa yürüyüşü grubumuzla hareket edebilirler ancak onların da uygun bir yürüyüş kıyafeti ile ve fazla fotoğraf malzemesi taşımadan sadece lazım olanları yanlarına alarak bize dahil olmaları ricamızdır. Servis araçlarımız bu normal kalkış güzergahlarından ve ilan edilen saatlerde iptalsiz kalkış yaparak servis araclarımız  Bostanlı, Karşıyaka, Bayraklı, Konak, Kemalpaşa isitikametinde şehirden çıkacak olup, dönüşte ise aynı istikameti kullanarak eve dönüyoruz.

 

Her pazar olduğu gibi bu pazarda ilan edilen buluşma noktalarımıza erkenden ve sorunsuz gelirseniz zamanında ve ilan edilen saatte İzmir'den çıkış yapar ve en geç saat 10.30 da Rotaya giriş yaparız.

 

Buluşma saatlerine harfiyen uyulması ve ilan edilen buluşma noktalarına erken gelinmesi ricamız olup, hareket saatlerinden asla taviz verilmeden ve kesinlikle bekleme yapılmadan şehirden çıkış yapılacağını lütfen unutmayınız...

 

Etkinlik için Kayıt yaptıran her bir üye her ne koşulda olursa olsun kendisine bağlı sebeplerden dolayı gerçekleşecek bir İPTAL durumunda yol parasını itirazsız ve ihbarsız ödemeyi kabul eder.  

 

HAVA DURUMU :  

Lütfen bizden bilgi alınız 

KİMLER KATILABİLİR:

Patikatrek üyeleri  ve onların yakınları, lisanslı sporcular, Doğa yürüyüşü deneyimi olanlar ve sağlık durumu uygun olup,18 yaşından gün almış  MÜRACAAT FORMU doldurup bilgilendirme toplantımıza katılarak KESİN kayıt yaptırmış olan  aday üyelerimiz de doğa yürüyüşü etkinliklerimize dahil olabilir.

 

Kurumsal üyemiz olmayan ve bizimle ilk kez doğa yürüyüşlerine katılacak olanlar, Üyelerimiz kanalıyla geliyor veya onların birinci dereceden yakınları olsalar dahi http://www.izmirfotografakademisi.com/sayfadetay.aspx?id=16 link üzerindeki banka hesaplarımızdan uygun olan birisine katılım paylarını Cuma günü en geç saat 16.00 ya kadar " Doğa Yürüyüşü Katılım Payı" açıklamasını not düşerek ödemiş olmaları zorunludur.

 

Ekip displinine uymak, grubun ahengi ile sevk ve idaresine aykırı davranışlar sergilememek  koşuluyla herkes bizimle birlikte dağlarda doğa yürüyüşü yapabilir. Ancak yeni katılımcıların ekip içinde yer alması ve yürüyüş esnasında olası riskleri ortadan kaldırmak için onları ekip içinden ayırarak farklı bir güzergahtan yürütümek hatta geri dönmelerine karar vermek de grup lideri ve yol kılavuzlarının insiyatifindedir. 

Bu etkinliklere katılan herkes bu kararları itirazsız kabul etmiş sayılırlar.

 

KİMLER KATILAMAZ ; 


Dağlara gitmenin kurallarını biz yazmadık ve bu sporun her şeyden önce bir disiplin ve dayanıklılık sporu olduğunun farkına varamayanlar, bu sporu bir yarış havası içinde yapanlar, ayağıma diken battı, yüzüme dal çarptı, sinekler rahatsız etti, gözüme toz kaçtı, ayakkabılarım çamurdan zarar gördü, yağmur yağdı fare gibi ıslandım, üstüm başım kirlendi diyenlerle birlikte, Kalp-damar rahatsızlığı, dolaşım sistemi ve eklem romatizması,solunum yolu,epilepsi-sara hastalığı gibi rahatsızlığı olanlar, hizmet beklentisi içinde gelenler ile hamile ve sürekli ilaç kullanmak zorunda olanların faaliyetlerimize katılması UYGUN DEGİLDİR.   

 

LÜTFEN SONUNA KADAR OKUYUNUZ


Doğa Yürüyüşlerimize sağlık durumu uygun olan,18 yaşını doldurmuş  MÜRACAAT FORMU doldurarak kayıt yaptıran herkes dahil olabilir…

Doğa yürüyüşleri, riskli spor dalları içinde olmamakla beraber, bir ekip sporu ve gün içinde belli bir mesafenin tamamlanması hedeflenen takım faaliyetleri olması sebebiyle,ekibin ahenk ve disiplini,yürüyüş ritmi,takıma uyum ve adapte olma zorunluluğu içerir.

Faaliyet başladığı andan itibaren hayati önem arz etmeyen ve katılımcı için risk taşımayan durumlarda, faaliyetten ve gruptan ayrılmak ve bireysel olarak geri dönmek mümkün değildir.

Servis araçlarımıza dahil olduğunuz andan itibaren görevli arkadaşlarımızın talimat ve yönlendirmelerine uymak zorunluluğu ve sorumluluğunu taşırsınız.

Grup içi ahengin ve disiplinin korunması için,yüksek sesle ve alenen itirazlarda bulunmak, rehber ve kılavuzların kararlarını tartışma konusu yapmak,onların talimat ve uyarılarına aykırı davranmak hoş karşılanmaz.

Molalarda alkol ve alkol türevli içecekler almak yasaktır. Mümkünse bir gün önceden de alkol almayınız

Yürüyüş esnasında büyük mola anına kadar,sigara içilmesi kesinlikle yasaktır. 

Doğa yürüyüşleri öncesi akşamında,el ve ayak tırnaklarınızı mutlaka kısaltınız,sabah evden ayrılmadan önce mutlaka kahvaltınızı yapınız ve ihtiyaç hissetmeseniz de en az bir büyük bardak su içiniz.

Yürüyüş ayakkabılarınızı bileği kavrayan ve sert tabanlı olanlardan seciniz.

Doğa yürüyüşlerimiz katılımcıların kendi arzusu ile ve hiç bir zorlama olmadan katılarak yapılan aktivitelerdir. Sorumluluğunu taşıyamayacağınız hiç kimseyi birinci dereceden akrabanız dahi olsa faaliyetlere kendi rızası dışında katılmaya zorlamayınız.

Yürüyüş esnasında çevreye zarar vermemek için daha önce yürünmüş patikalardan ve tek sıra halinde düzenli yürüyünüz. Doğaya zarar verecek hareket ve eylemlerden lütfen uzak durunuz… 

 

Yanınızda bulunsun :

 

 Lütfen Mevsim koşullarına uygun tercihler yapınız


Küçük bir sırt çantası – Bel ve göğüs kısmından bağlamalı tokalı. 30 lt.hacimli.Yürüyüş ayakkabısı - Bileğinizi kavrayan, yüksek topuklu olmayan, sert tabanlı (Tercihen Gro-tex ve Vibran taban),ayak numaranızdan bir numara büyük Yağmurluk - Tercihen panço Anorak - Gro-Tex ceket veya ince kat, rüzgar geçirmez mont veya polar Sweat-shirt - Uzun kollu polar veya sentetik orta katman üst giysiİç giysi – Sentetik veya yün,teri dışarı atan,kolay kuruyan en az iki takım. Pantolon - Sentetik veya polar, erken kuruyan, geniş kesimli,kot ya da kadife pantolon ile kesinlikle gelmeyiniz. Şort – çok önerilmese de sıcak günler için - ya da şort olabilen pantolon Tozluk - Tercihe bağlı, karlı yürüyüşlerde, yağmurda kullanılabilir Bere - Polar veya benzeri olabilir Matara -Yaklaşık bir litrelik ped şişe ya da özel matara veya hortumlu su torbası Güneş gözlüğü - Tercihen UV- A ve B Filtreli Güneş şapkası -Geniş siperlikli, arkadan boynunuzu, kulakları ve yüzünüzü kapatanları tercih ediniz. İlaç - Kişisel olarak sürekli kullandığınız ilaçlarınız, varsa kılavuz ya da rehberinize mutlaka bilgi veriniz. Kolayca ulaşabileceğiniz ve sizden başka ikinci bir kişinin de mutlaka bilmesi gereken bir yerde, yanınızda olsun. Çorap – Yün veya özel imal iki çift. Eldiven – Karlı ve soğuk havalarda kullanmak için, tercihen Gro-Tex. Kısa molalarda- enerji verici kuru üzüm,kuru kayısı,kuru dut,fındık,ceviz gibi atıştırmalık yiyecekler. Fotoğraf makinesi –Yeterli sayıda yedek pil ve film. 

Aklınızda bulunsun :  

 

Faaliyetimiz bir tur organizasyonu olmayıp, amatör bir spor, eğitim ve uygulama etkinliğidir. Katılımcıların faaliyetten ve faaliyetin görevlilerinden beklentilerini bu durumu göz önünde bulundurarak ayarlamalarını hatırlatırız. 

Faaliyetlerimize katılım taleplerinde PATİKATREK Doğa Sporları UYELERİ ve onların beraberindeki yakınları, Site ve Mail Haber gurubu üyelerimiz, eğitim grubumuzun kursiyerleri her zaman öncelik hakkına sahiptir. Harici katılma istekleri misafir olarak ve servis araçlarımızda yer olması durumunda değerlendirmeye alınır…

Servis araçlarımıza binildiği andan itibaren grubun sevk ve idaresi, kontrolü araç sorumluları veya faaliyet rehberinin inisiyatifindedir... 

Araç seyir güzergâhlarını araç kaptanları belirler. Araç kaptanlarının belirlediği güzergah dışına çıkılması, zorunlu durumlar dışında kapıya veya eve yakın duraklarda indirme talepleri kabul edilmez. Servis Araçlarının ilk hareket noktasına göre güzergâhlar değişiklik arz edebilir.

 

 

Bu program bir TUR organizasyonu değildir bu neden katılımcıların hizmet beklentisi içinde olmadan kayıt yaptırması hatırlatılır. Katılımcıların etkinlik başlangıç noktasına gidiş geliş transferleri A grubu TÜRSAB işletme belgeli seyehat Acentesi tarafından yapılır ve kesin kayıt  zorunludur.

 

Araçlarda koltuk ya da yer rezervasyonu yapılmaz."Erken gelen oturur" kuralı uygulanır. 

Katılımcılar, görevli veya faaliyet rehberlerinin uyarı ve talimatlarına kayıtsız şartsız uymakla yükümlüdürler... 

Organizasyonlarımızda grubun en iyi şekilde sevk ve idaresi, faaliyetin selamati, katılımcıların güvenliği için rehberlerimizin almış olduğu kararlar tartışma konusu yapılamaz.

Uyarı ve talimatlara, yürüyüş disiplinine uyamamak veya yorgunluk, dikkatsizlik, konsantrasyon bozukluğu gibi etkenlerden kaynaklanabilecek her türlü kaza, yaralanma ve sakatlanma durumunda rehberler, faaliyetin organizatörleri ve diğer görevlileri sorumlu tutulamaz.

Faaliyete katılan her birey online başvuru sayfası içindeki linkler içindebulunan SAĞLIK BİLGİ formu, RİSKLERİN KABULÜ ve MUAFİYET belgelerini faaliyet anında ıslak imzalı olarak görevlilere teslim etmekle sorumludurlar ve en az bir kez okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.ÜYE'ler gerekli formlardan sadece Başvuru formunu doldurarak etkinliklerimizde yer alabilirler.