Fotoğraf Grubumuza katılın
Doğa Grubumuza katılın
Patikatrek organizasyonları Türkü Turizm güvencesi ile yapılmaktadır.
Belge no: 3959
PAZAR DOĞA YÜRÜYÜŞÜ DETAYLI KATILIM BİLGİSİ

Güncel İzmir Doğa Yürüyüşü Programı

 Başlangıç Tarihi        :
  17.12.2017
 Süresi                         : 
Günübirlik - Pazar
 Zorluk derecesi         :
Lütfen Bilgi alınız
Güzergah - Rota         :   OVACIK - ÇALDEDE
 İletişim Telefon          :
Zeynel AYDIN  GSM  0533 634 09 89
Servis Harkt. Saati     :

Bostanlı-İş Bank 07.30  Karşıyaka-ANIT 07.40  Bayraklı 07.50 Konak Sakıp Sabancı Kültür Merkezi 08.15 de kesin hareket

  

 

Farkındaysanız; "Doğa yürüyüşleri başladı; artık ben de başlıyorum-başlayacağım" deyinceye kadar yıl bitti. Malumunuz hepimiz doğaya keyif almak üzere gideriz; ancak biz daha ilk günden beri hep bir farklı gideriz. Alışık olmadığı yaşam alanlarında yolculuk yapmaya karar veren her kişi, oğanüstü hallere de hazırlıklı olabilmeli; Doğa yürüyüşlerine gelenler de öyle. En basit bir doğa yürüyüşü deyip geçmeyin,doğa bu; ne zaman ne yapacağı belli mi olur. Ancak bazen karşılaşacağınız olağan dışı haller, insan faktörlü de olabilir. O yüzden alışık olmadığınız çoğrafyalarda yol alırken orada bulunmaya ne kadar hazır iseniz günü sıkıntısız ve keyifli bitirme katsayınız da o kadar yüksek olur. Hazır olmak derken sadece istekli olmak yetmez, ön bilgi ekip arkadaşları ve sahip olduğunuz ekipmanlar da dahil olmak üzere keyif katsayınızı etkilyenen temel faktörleri de unutmayın; Böyle durumlarda her zaman bir A-B planı olmalı insanın.

 

Efendim şakayla karışık 2017 'yi de uğurlamak üzereyiz; takvim yapraklarında 12.aya ait sayfaların yarısı koptu  gitti bile. Geçtiğimiz hafta yağmurdan korkup yine de dağlardan ayrı kalamayanlar gördü ki yağmur altında başka bir güzel olur doğada olmak ve yürümek. Doğa anamız da bunu bizde test etti geçen hafta ve bizimkiler dillerinden düşüremedi pazar keyfini; Eee dedik ya doğa bu; kırmadı bu hafta da yağmur yollar üstümüze. Hafta sonu havaya şöyle bir baktık ki sıcaklık yükselme eğiliminde ve inanmayacaksınız belki 17'C ler de lakin yine güneş yok ve kısa süreli de olsa yağmur geçişleri var. Doğa yürüyüşü dediğimiz şey hep güneşli ve bahar havasında yapılacak diye bir kayıt yok; her türlü hava koşulunda doğa ve kendisiyle barışık halde doğda olmayı becerebiliyorsa insan gerçek bir doğa severlik de tescillenmiş olur; haksız mıyız; İnsan sevdiğinin her halini sevmeli değil mi ? 

Sonbaharın o çok sevdiğimiz sarı yaprakları artık yerlerde ve Aralık ayı ile birlikte farklı bir mevsime giriyoruz; bu aylarda artık favori rengimiz Beyaz olur. Yine de yere düşen birkaç sarı yaprağa rastlamak mümkün; ve yine küçük inişleri çıkışları olan yeşili bol çam ormanları içinde oksijen depolamaya gidiyoruz. Görsel tadı yüksek bir rotada olacağız bu hafta sonu da; sağlık durumu uygun, her yaş grubundan katılımcının kolaylıkla tamamlayabileceği yeni bir rotadayız. Kış kapıyı çalmadan son bir kez daha atalım kendimizi doğanın kucağına; ki bakalım bizi nasıl basacak bağrına, yaşayarak öğrenelim; ne dersiniz ?

 

Bir yanda göz alabildiğine uzanan Çam ormanları, diğer yanda  devasa Çınar ve kestane ağaçlarının süslediği vadilerde zaman zaman sisli bir havada ve yer dumanı içinde yol almaya varım diyorsanız Dağlar orada, biz de buradayız. Gün içinde bir yandan yürüyüp diğer yandan ise  bol bol fotoğraf çekmeye hazırsanız bizi aramayı unutmayın. Kente yakın olup da farkına varamadığımız bir güzellik dokusu içinde, elimizden düşürmediğimiz fotoğraf makinelerimizle sabah ve akşam ışığının en güzel saatlerinde kışa hazırlanan doğa ve dumanı tütmeye başlayan köy evleri ile akşam ışığında köy kahvelerinde insan yüzlerini fotoğraflamak isterseniz hafta sonu yine yollardayız. 

 

Yürüyüşler esnasında takribi yükselme rakımları, hatta mevsim koşullarını da düşünerek yağmur geçişleri ve rüzgar yönlerine, su kaynaklarından tozlu yollara varıncaya kadar bir dizi ayrıntı hesabını dikkatlice yaparak dersimize çalışıyoruz merak etmeyin; her zamanki gibi. Ve sizler dpğa yürüyüşlerinden keyif alasınız diye sıkıntısız bir başlangıç ve keyifli bir gün sonu hesabını da yapıyoruz. Ayrıntılara Rota Bilgisi başlığı altından ulaşabilirsiniz.

 

Doğa yürüyüşlerimizde ana hedefimiz, dengeli ve kontrollü bir şekilde  gerçekleşen yüklenmeler ile katılımcılarımızın kondisyon edinmelerini sağlamak, onları asıl hedefe, yani bir üst  aşamada karşılaşabilecekleri zorlukları yenmeye, doğada güvenli bir şekilde seyahat ederek keyifli bir şekilde eve dönüş için hazırlamaktır. Kondisyon edindirme yürüyüşlerimizde   sporcularımızı yormadan onlara bu sporu sevdirmek ve sağlıklı bir şekilde sürdürebilmelerine imkan yaratmak adına parkurlarımız her katılımcının kolayca tamamlayabileceği zorluk derecelerine sahiptir. 

 

KAYIT- KATILIM ve ÖDEME :

Bu programlarda yer almak isteyen ve kurumumuza ÜYELİK aidiyeti ile bağlı olmayan katılımcıların web sayfamızda yazılı olan adresimize gelerek veya iletişim numaralarımız üzerinden bizimle bağ kurarak program hakkında bilgi alması ve bilgilendirme toplantılarına en az bir kez olsun mutlaka katılması zorunludur; ayrıca http://www.izmirfotografakademisi.com/sayfadetay.aspx?id=16 linke tıklayarak banka hesaplarımızdan birisine "Doğa Yürüyüşü Katılım bedeli" notunu düşerek katılım paylarını peşin olarak ödemesi ya da aynı sayfa içinde yer alan İzfak Doğa Okulu başlığında yazılı online ödeme kanallarımızı kullanarak resmi kayıt işlemleri tamamlaması gereklidir.

 

Daha önceden bir kez de olsa kayıt yaptırıp son dakika iptalleri yaşatanlar üyemiz dahi olsalar bir sonraki haftada katılım paylarını internet üzerinden peşin ödeyerek programa katılabilirler. Bizimle ilk kez bir programda yer almak isteyenler de bu link üzerinden ödemelerini peşin olarak yaparlar.

 

En az bir bilgilendirme toplantısına gelmeden veya yer durumu hakkında bilgi almadan lütfen ödeme yapmayınız.

 

Her zaman olduğu gibi bu programda da Doğa grubumuzun deneyimli sporcularının yol kılavuzlugunda, İzfak Doğa Okulu üyesi fotoğrafçı arkadaşlarımız da olacak. Her programımıza doğada fotoğraf çekmek isteyen arkadaşlarımız da katılabilir. 

 

Grubumuzla birlikte doğa yürüyüşlerine ilk kez katılacak olanlar ve daha önce hic doğa yürüyüşü yapmamış olanların bizimle mutlaka iletişim kurarak bu spor hakkında ve parkur bilgisi alması, yüz yüze karşılıklı gerçekleşecek bir "bilgilendirme-tanışma" toplantısına katılması ana kuralımızdır. 

 

Etkinlik için Kayıt yaptıran her bir üye, aday üye veya diğer katılımcılar, her ne koşul ve maazeret olursa olsun, kendisine bağlı sebeplerden dolayı gerçekleşecek bir İPTAL durumunda yol parasını itirazsız ve ihbarsız ödemeyi kabul eder.  Ödenmiş olan katılım payının geri iadesi mümkün olmayıp, sadece bir sonraki haftada kullanılmak kaydıyla devir hakkı mevcuttur.

 

Aramıza ilk kez katılacak olan arkadaşlarımız Telefonla sadece adres bilgisi alabilirler, parkur ve doğa yürüyüşü bilgisi  için ise adresimize uğrayarak önce kesin kayıt işlemlerini tamamlamaları zorunludur. Kurumsal üyelerimizin böyle bir zorunluluğu yoktur ve telefonla kayıt yaptırabilirler. 

 

Yürümek her zaman güzeldir; bir yandan spor yapar diğer yandan yürüyüş esnasında cevrenizde olup bitenleri izler, görür ve tanıklık ederek farkındalığınızı artırırsınız. O yüzden biz her haftasonu dağ, dere-tepe demeden yürüyenlerdeniz; sağlıklı mutlu, berrak bir zihinle düşünen birey olarak yaşamanın ilk merdiven basamağıdır yürümek. 

 

LÜTFEN DİKKAT;

Bu sayfada paylaştığımız tüm bilgi ve anlatıları asla sizi ikna etmiş olmak için kullanmıyoruz. Tek amacımız sizi bu spor hakkında bilgilendirerek ister bizimle, isterseniz başka bir grupla yürüyor olsanız dahi dağlara giderken daha bilgili, daha çok farkındalıkla, ayağınızı yere korkmadan basacak şeklide ve bu sporu severek yapmaya hazırlamaktır. Bu nedenle bu sporu yapmak isteyen kendi arkadaşlarınız ve birinci dereceden yakınlarınızı dahi asla ikna etmeye çalışmadan, onların da bilgilendirme toplantılarımıza katılmasını sağlayarak bu sporun sevilerek yapılması ve gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz.  

 

Bu sporu severek, isteyerek ve düzenli yapanlarda gözlemlediğimiz en belirgin ayrıntı; daha ilk bir ay içinda hayatlarının gözle görülür şekilde değiştiğini görmek ve bunu onlardan bizzat duymak olmuştur. 

 

Sırt çantalarımızın kenarına iliştirilmiş fotoğraf makinelerimizle doğayı keşif, gözlem ve fotoğraflama heyacanını yeni yılda da birlikte yaşıyoruz; doğanın koynunda gerçekleşecek her keyifli yolculuk esnasında karşımıza çıkarak, bize farklı duygular yaşatacak, her bir görüntüyü aynı heyecanla fotoğraf makinelerimizin hafıza kartlarına yazıp şehre dönüyoruz. Yine her yolculuğumuz esnasında gerek doğa bilgisi gerekse fotoğraf olsun, alanında uzman bir görevli hep yanı başımızda olacak ve tüm sorularımızı cevaplandıracaktır.  

 

Pazar günlerimizi sadece doğa fotoğraflarıyla değil, Ege köylerinin otantik yapıları ve Ege insanın güzelliğiyle süslenmiş köy  kahvelerinde sabah ışığının en güzel en etkili halinde karşımıza çıkacak olası fotoğrafları da kaydederek güne başlayacağız. Doğa yürüyüşlerimizin başlangıç saatlerindeki tempomuz her zaman düşük ve grubun genel durumuna göre belirlenir. Sezon başından itibaren her hafta, doğa yürüyüş rotalarımız sistemli bir uygulamayla titizlikle planlanır ve yeni başlayan arkadaşlarımızın sağlıklı bir kondisyon edinmesi amaçlanır.  

 

Yol kılavuzlarımız, planlı ve kontrollü bir tempoda öğle molasına kadar her pazar size keyifli bir yolculuk yaşatır. Öğle molamız ise tam bir festival havası içinde geçer. İlk yağmurların düşmesinden sonra yakılacak kontrollü kamp ateşlerinin başında doyumsuz bir muhabbet ve farklı lezzetlerin tadını yaşayarak alırız hep birlikte; odun ateşinde pişen demli çayların hatta ellerinizle kömür ateşinde pişireceğiniz türk kahvelerimizin de tadına vararak öğle molamızı sonlandırır ve başlangıç noktamızdan farklı bir yerleşkeye doğru döner yüzümüz. Günün son saatlerinde ise akşam ışığının bize sunduğu güzellikleri de fotograf karelerimize alarak keyifli bir pazarı daha noktalarız. 

 

ROTA BİLGİSİ :  

Geçtiğimiz hafta gün boyu üstümüzden eksik olmayan yağmurlu hava arkadaşlarımızı olumlu anlamda çok etkiledi; en azından biz öyle gözlemledik. Eee dedikya Doğa bu; sevildiğini bilirse karşılık verir mutlaka diye... Bu hafta da sipariş etmiş ki içimizden birileri havada yine Yağmur kokusu var. Yağmur olmasa da dağlar yine dumanlı olacak. Biz de o duman içinde yol almak adına yönümüzü yükseklere çevirdik. Gökyüzünde Güneş olmasa da ılık bir havada keyifli bir gün daha yaşamaya hazır olanlar bu yana gelsin diyelim. Süngerimsi bir yumuşak orman zemin dokusu içinde mevsimin ilk yenilebilir mantarlarını da toplar mıyız artık onu da bu hafat içindeki sıcak havalar belirler.

Bu haftasonu da hava sıcaklığı yine 17 'C olacak ve gökyüzü kapalı belki dumanlı ve sisli bir hava bizi bekler. Bu kez de gün boyunca sis içinde yürür müyüz onu da basınc değerlerindeki değişim belirler. Bu hafta sonu da doğa yürüyüşümüze renk verelim dedik;  normal yürüyüş rotamızdan Km çalmadan Çam Ormanlarının rengarenk Mantarlarını fotoğraflamaya, yenilebilir olanlarını da toplamaya gidiyoruz dersek geçen haftaki  gibi çok bilmişlik olur mu; yine de hazır olunuz. Yolumuz yine uzak; yine Bayındır sırtlarındaki dağ köylerinde güne başlıyoruz; odun sobası yanan köy  kahvalerinde çay ve kahvaltı molası sonrasında gün boyu çam ormanları içinde yol alaıyoruz. O yüzden bulaşma noktalarına lütfen yine ilan edilen saatlerden önce geliniz ve mimkünse geldiğinizi bize bildirin ki servis aracı sizi pas geçmesin.  

Her seferinde bir öncekinin üstüne daha iyisini yaparak koyma geleneğimize uyarak bu haftaki parkurumuzda olası bir kapalı ve sisili ortam içinde yön nasıl bulunur onu deneyimleyerek öğreneceğiz. Bu haftalardan itibaren günlerin kısalması hesabını da yaparak aynı mesafeyi daha kısa zaman dilimlerinde katettiğimizi bilerek gelin lütfen

Bu hafta başında bölgemiz yine bolca yağmur alacak. Hafta başından itibaren sıcaklıklar Güneyden esen Lodos etkisiyle yüksek Pazar günü hava sıcaklığı yine yükselme terendinde ve 17'C lerde bir sıcaklık mevcut; güneşi görmesek de artık doğada zor koşullar altında yol almasını da kendimizi sıcak tutmasını da öğrendik değil mi ? Orman içlerinde hissedilen sıcaklık değerleri düşük olabllir.

Toprak özlediği nemi  çoktan topladı ve dereler az da olsa akmaya durdu; rotalarımız üzerindeki dere geçişlerinde ayaklarınızın ıslanabileceğini unutmayın; su kaynakları artık canlanmış durumda ve artık toz toprakdan arınmış daha yumuşak zeminlerde yürümeye hazır olunuz. Toprak kokusunu bolca hissedeceğimiz orman içlerindeyiz yine; ve yine her Pazar, her türlü hava koşulunda dağlarda-doğada olmaya devam ediyoruz.

 

Bu hafta daha önce çokca gittiğimiz Çaldede zirvesine farklı bir güzergahtan çıkmaya hazırlanıyoruz rüzgardan ve olası yağmurlardan fazla etkilenmeden 1.375m lik zirvedeki Gözetleme Kulesine vardığımızda  Molayı burada vererek olası bir yağmurdan da korunmak amaçlı kule içindeki şöminede kamp ateşimizi yakar mıyız; yakarız tabi. Yolumuzun uzak olası hava koşullarını da düşünerek sabah çay molamız yine kısa olacak. 770 m rakımlı Ovacık köyündeki  Halil'in kahvesinde soba yanıyor olacak ve  sabah çaylarımızı içerek hemen köy içinden başlayan rotamız çam ormanları arasında devam edecek; yol ve rota güzergahımız ekibimizin performansı ile birlikte hava koşullarına da bağlı olarak değişebilir. Yürüyüşümüzün öğleden önceki bölümü Çam ormanları içindeki küçük patikalarda başlar ve yine çam ormanları içinde devam ederek  Küçük inişli çıkışlı  ve tamamen orman içi bir parkurda yol alarak 1.375 m rakımdaki Çaldede zirvesinde mola deriz; gün içinde olası yağmur geçilerini de düşünerek ekibimizin performansına da bağlı kalarak göre A-B planlarıyla rotada değişiklik de yapabiliriz.

 

Biliyorsunuz artık Kamp ateşlerini de yakmaya başladık ki bu mevsimde doğa yürüyüşlerinin en keyifli anları öğle molalarımız oldu; o yüzden Kahve fincanlarınızı yanınızda getirmeyi unutmayın. Yine kamp ateşinde kahveler bizden. Her ihtimali düşünerek siz yine de her zaman olduğu gibi bu hafta da termoslarınızdan sıcak suyunuzu eksik etmeyin, sabah çaylarını içtiğimiz köy kahvelerinden sıcak su ikmali yapmayı da unutmayınız; yanınızda çay ve kahve bulundurabilirsiniz ki, bu malzemeler öğle molasındaki keyif katsayınızı katlar. Yiyeceklerinizi kamp ateşinde kısa sürede pişecek şekilde ya da soğuk ve çabuk tüketilebilir, çöp oluşturmayanlardan tercih etmeniz önerilir.

 

Öğle molamızı Manzaraya hakim Çaldede zirvesinde bolca fotoğraf çekerek ya da sıcak kahvelerimizi yudumlayarak keyifle tamamlayıp dönüş yolumuz yine orman içindeki patikaları kullanarak Yine Ovacık Köyü akşam varış noktamız olacak 

Yürüyüşümüzün öğleden önce ve sonraki bölümü tamamamen hava koşullarına uygun olarak yön bulur. Gün içinde ortalama yürüyüş mesafesi 16 Km olup rotamızın ilk öğleden önceki bölümleri küçük tırmanış ve yan geçişlerle devam eder. Öğleden sonra ise yine çam ormanları ve biraz meşe biraz da meyve bahçeleri-Çınar ağaçlarının olduğu vadilerde seyredecek.  Dağlarda ifade edilen uzaklık ve mesafe anlayışımız ile Şehir merkezlerinde ifade edilen uzaklık karşılaştırmaları yanıltıcı  olabilir. O yüzden yürüyüşe katılıyorum demeden önce lütfen bilgi alınız.

 

BİZİ DİĞERLERİNDEN AYIRAN  NEDİR ? 


Bu program bir TUR organizasyonu değil, Patikatrek Doğa Sporları ve alt gruplarına bağlı üye ve sporcularımız ile onlarının yakınlarının katıldığı Doğa-Spor ve Fotoğrafcılık eğitim uygulama çalışması olup, katılımcıların hizmet beklentisi içinde olmadan etkinliğe katılması ön koşuldur. Grubumuzun transfer ve karayolu ulaşımları Karayolu yolcu taşıma mevzuatına uygun belgeli araçlarla ve A grubu İşletme Belgeli TURSAB üyesi Partner Acentemizin seyahat tanışmanlığında gerçekleşir.


Kontenjanlarımız toplam 20 Kişi ile sınırlı olup özel araç ile katılım grubun sevk ve idaresi ve güvenliği açısından mümkün değildir.


Araç doldurmak gibi bir kaygımız olmadığından gelmeyi düşünenlere etkinliği hatırlatma veya çağrı yapmak gibi bir alışkanlığımız da olmayıp her sayıda kişi ile tekerlek döner...

Her ne kadar hava koşullarını sizinle paylaşmış olsak da dağlarda hava akımlarının aniden değişebileceğini de unutmadan Termoslarınızdan sıcak su ve çantanızdan kupa bardaklarınızı eksik etmeyiniz.  

 


Bütün bir sezon bizimle birlikte yürümek, çevrenizi kaplayan dağlarda ve çok az insanın ulaşabileceği vahşi doğanın koynunda fotoğraf çekmek veya Ilık sonbahar aylarının keyfini sürmek, doğadaki renksel dönüşümleri yerinde izlemek isteyen herkes hatta birinci dereceden yakınlarıyla birlikte bize eşlik edebilirler. Ancak bir şartla bilgilendirme toplantısına katılmak ve servis araçlarımızla buluşma noktalarına geç kalmamak koşuluyla. 

 

Bu hafta da bizimle fotoğraf veya doğa yürüyüşü amaçlı birlikte olmak isterseniz ve grubumuza asil ya da aday ÜYE değilseniz Lütfen KESİN KAYIT İŞLEMLERİNİZİ eksiksiz tamamlayınız. Bunun için önce bilgilendirme toplantılarımızdan birisine katılarak sonrasında ise http://www.izmirfotografakademisi.com/sayfadetay.aspx?id=16 link içindeki banka hesap numaralarımızdan birisine "Doğa Yürüyüşü Katılım payı" açıklamasını not düşüp, peşin  ödeyerek kesin kayıt işlemlerini tamamlarlar.  

 

Bu etkinliğe de Fotoğraf amaçlı katılacak olan arkadaşlarımız isterlerse doğa yürüyüşü grubumuzla hareket edebilirler ancak onların da uygun bir yürüyüş kıyafeti ile ve fazla fotoğraf malzemesi taşımadan sadece lazım olanları yanlarına alarak bize dahil olmaları ricamızdır. Servis araçlarımız bu normal kalkış güzergahlarından ve ilan edilen saatlerde iptalsiz kalkış yaparak servis araclarımız  Bostanlı, Karşıyaka, Bayraklı, Konak,  KEMALPAŞA isitikametinde şehirden çıkacak olup, dönüşte ise KEMALPAŞA BORNOVA istikametini kullanır; en son dağılma noktamız ise Konak meydanı olacaktır.

 

Her pazar olduğu gibi bu pazar da ilan edilen buluşma noktalarımıza erkenden ve sorunsuz gelirseniz zamanında ve ilan edilen saatte İzmir'den çıkış yapar ve en geç saat 10.00 da Rotaya giriş yaparız. Buluşma saatlerine harfiyen uyulması ve ilan edilen buluşma noktalarına erken gelinmesi ricamız olup, hareket saatlerinden asla taviz verilmeden ve kesinlikle bekleme yapılmadan şehirden çıkış yapılacağını lütfen unutmayınız...

 

 

HAVA DURUMU :  

Efendim artık mevsim Kış ve biz buradan ne yazarsak yazalım hava tahminlerinin saat başı değişebileceği günlerdeyiz; Hava tahminleri genellikle şehir merkezli raporlar olup şehir merkezlerinden yukarılara doğru yükseldikce hava akımlarında değişiklik olma ihtimali dolayısıyla da hava tahminlerinin sürekli değişme periyotları yüksek olur. İyi bir doğa sporcusu hava akımları ve bulut hareketleriyle birlikte rüzgar yönlerini de doğru okuyarak değişken hava koşullarından fazla etkinlenmeden günü tamamlamayı da bilmeli  o yüzden yağmur yağış rüzgar soğuk her ne olursa tüm doğa olaylarına hazır olarak doğaya çıkıyoruz bilginize.Bölgemiz bu hafta başında yine yağmur alır ve sıcaklıklar hafta ortasında özellikle geceleri 0 'C leri görürüz. Çarşambadan itibaren güneş yine yüzünü gösterir ve sıcaklık yükseliş terendinde. Hafta sonu özellikle yürüyüş bölgemiz ışıl ışıl olmasa da aralıklı güneşli hava sıcaklıkları mevsim normallerinde ve 15 'C olarak görünüyor Yağmur geçişlerini Rüzgar yönü belirler;  yürüyüş günü çoğunlukla hava parçalı bulutlu. Mevsim itibarıyla mutlaka yanınızda yağmurluk ve yedek giysi bulundurunuz; UV indeksi yine düşük. Rüzgar şiddeti 13 km Saat hızla Güneyden Ilık lodos olarak eser. Biz burada yağmur yok desek bile bütün bir kış mevsimi süresinde Çantanızda mutlaka yağmurluk bulundurun. Yürüyüşümüz hava durumuna göre farklı planların uygulanmasıyla ekibimizi riske atman şekillenebilir... Orman içlerindeki nemli yapı hissedilen sıcaklıkları düşürebilir. 

 

KİMLER KATILABİLİR:

Patikatrek üyeleri  ve onların yakınları, lisanslı sporcular, Doğa yürüyüşü deneyimi olanlar ve sağlık durumu uygun olup,18 yaşından gün almış  MÜRACAAT FORMU doldurup bilgilendirme toplantımıza katılarak KESİN kayıt yaptırmış olan  aday üyelerimiz de doğa yürüyüşü etkinliklerimize dahil olabilir.

 

Kurumsal üyemiz olmayan ve bizimle ilk kez doğa yürüyüşlerine katılacak olanlar, Üyelerimiz kanalıyla geliyor veya onların birinci dereceden yakınları olsalar dahi http://www.izmirfotografakademisi.com/sayfadetay.aspx?id=16 link üzerindeki banka hesaplarımızdan uygun olan birisine katılım paylarını Cuma günü en geç saat 16.00 ya kadar " Doğa Yürüyüşü Katılım Payı" açıklamasını not düşerek ödemiş olmaları zorunludur.

 

Ekip displinine uymak, grubun ahengi ile sevk ve idaresine aykırı davranışlar sergilememek  koşuluyla herkes bizimle birlikte dağlarda doğa yürüyüşü yapabilir. Ancak yeni katılımcıların ekip içinde yer alması ve yürüyüş esnasında olası riskleri ortadan kaldırmak için onları ekip içinden ayırarak farklı bir güzergahtan yürütümek hatta geri dönmelerine karar vermek de grup lideri ve yol kılavuzlarının insiyatifindedir. 

Bu etkinliklere katılan herkes bu kararları itirazsız kabul etmiş sayılırlar.

 

KİMLER KATILAMAZ ; 


Dağlara gitmenin kurallarını biz yazmadık
ve bu sporun her şeyden önce bir disiplin ve dayanıklılık sporu olduğunun farkına varamayanlar; bu sporu bir yarış havası içinde yapanlar; ayağıma diken battı, yüzüme dal çarptı, sinekler rahatsız etti, gözüme toz kaçtı, ayakkabılarım çamurdan zarar gördü, yağmur yağdı fare gibi ıslandım, üstüm başım kirlendi diyenlerle birlikte, Kalp-damar rahatsızlığı, dolaşım sistemi ve eklem romatizması,solunum yolu,epilepsi-sara hastalığı gibi rahatsızlığı olanlar, hizmet beklentisi içinde gelenler ile hamile ve sürekli ilaç kullanmak zorunda olanların faaliyetlerimize katılması UYGUN DEGİLDİR.   

 

LÜTFEN SONUNA KADAR OKUYUNUZ


Doğa Yürüyüşlerimize sağlık durumu uygun olan,18 yaşını doldurmuş  MÜRACAAT FORMU doldurarak kayıt yaptıran herkes dahil olabilir…

Doğa yürüyüşleri, riskli spor dalları içinde olmamakla beraber, bir ekip sporu ve gün içinde belli bir mesafenin tamamlanması hedeflenen takım faaliyetleri olması sebebiyle,ekibin ahenk ve disiplini,yürüyüş ritmi,takıma uyum ve adapte olma zorunluluğu içerir.

Faaliyet başladığı andan itibaren hayati önem arz etmeyen ve katılımcı için risk taşımayan durumlarda, faaliyetten ve gruptan ayrılmak ve bireysel olarak geri dönmek mümkün değildir.

Servis araçlarımıza dahil olduğunuz andan itibaren görevli arkadaşlarımızın talimat ve yönlendirmelerine uymak zorunluluğu ve sorumluluğunu taşırsınız.

Grup içi ahengin ve disiplinin korunması için,yüksek sesle ve alenen itirazlarda bulunmak, rehber ve kılavuzların kararlarını tartışma konusu yapmak,onların talimat ve uyarılarına aykırı davranmak hoş karşılanmaz.

Molalarda alkol ve alkol türevli içecekler almak yasaktır. Mümkünse bir gün önceden de alkol almayınız

Yürüyüş esnasında büyük mola anına kadar,sigara içilmesi kesinlikle yasaktır. 

Doğa yürüyüşleri öncesi akşamında,el ve ayak tırnaklarınızı mutlaka kısaltınız,sabah evden ayrılmadan önce mutlaka kahvaltınızı yapınız ve ihtiyaç hissetmeseniz de en az bir büyük bardak su içiniz.

Yürüyüş ayakkabılarınızı bileği kavrayan ve sert tabanlı olanlardan seciniz.

Doğa yürüyüşlerimiz katılımcıların kendi arzusu ile ve hiç bir zorlama olmadan katılarak yapılan aktivitelerdir. Sorumluluğunu taşıyamayacağınız hiç kimseyi birinci dereceden akrabanız dahi olsa faaliyetlere kendi rızası dışında katılmaya zorlamayınız.

Yürüyüş esnasında çevreye zarar vermemek için daha önce yürünmüş patikalardan ve tek sıra halinde düzenli yürüyünüz. Doğaya zarar verecek hareket ve eylemlerden lütfen uzak durunuz… 

 

Yanınızda bulunsun :

 

 Lütfen Mevsim koşullarına uygun tercihler yapınız


Küçük bir sırt çantası – Bel ve göğüs kısmından bağlamalı tokalı. 30 lt.hacimli.Yürüyüş ayakkabısı - Bileğinizi kavrayan, yüksek topuklu olmayan, sert tabanlı (Tercihen Gro-tex ve Vibran taban),ayak numaranızdan bir numara büyük Yağmurluk - Tercihen panço Anorak - Gro-Tex ceket veya ince kat, rüzgar geçirmez mont veya polar Sweat-shirt - Uzun kollu polar veya sentetik orta katman üst giysiİç giysi – Sentetik veya yün,teri dışarı atan,kolay kuruyan en az iki takım. Pantolon - Sentetik veya polar, erken kuruyan, geniş kesimli,kot ya da kadife pantolon ile kesinlikle gelmeyiniz. Şort – çok önerilmese de sıcak günler için - ya da şort olabilen pantolon Tozluk - Tercihe bağlı, karlı yürüyüşlerde, yağmurda kullanılabilir Bere - Polar veya benzeri olabilir Matara -Yaklaşık bir litrelik ped şişe ya da özel matara veya hortumlu su torbası Güneş gözlüğü - Tercihen UV- A ve B Filtreli Güneş şapkası -Geniş siperlikli, arkadan boynunuzu, kulakları ve yüzünüzü kapatanları tercih ediniz. İlaç - Kişisel olarak sürekli kullandığınız ilaçlarınız, varsa kılavuz ya da rehberinize mutlaka bilgi veriniz. Kolayca ulaşabileceğiniz ve sizden başka ikinci bir kişinin de mutlaka bilmesi gereken bir yerde, yanınızda olsun. Çorap – Yün veya özel imal iki çift. Eldiven – Karlı ve soğuk havalarda kullanmak için, tercihen Gro-Tex. Kısa molalarda- enerji verici kuru üzüm,kuru kayısı,kuru dut,fındık,ceviz gibi atıştırmalık yiyecekler. Fotoğraf makinesi –Yeterli sayıda yedek pil ve film. 

Aklınızda bulunsun :  

 

Faaliyetimiz bir tur organizasyonu olmayıp, amatör bir spor, eğitim ve uygulama etkinliğidir. Katılımcıların faaliyetten ve faaliyetin görevlilerinden beklentilerini bu durumu göz önünde bulundurarak ayarlamalarını hatırlatırız. 

Faaliyetlerimize katılım taleplerinde PATİKATREK Doğa Sporları UYELERİ ve onların beraberindeki yakınları, Site ve Mail Haber gurubu üyelerimiz, eğitim grubumuzun kursiyerleri her zaman öncelik hakkına sahiptir. Harici katılma istekleri misafir olarak ve servis araçlarımızda yer olması durumunda değerlendirmeye alınır…

Servis araçlarımıza binildiği andan itibaren grubun sevk ve idaresi, kontrolü araç sorumluları veya faaliyet rehberinin inisiyatifindedir... 

Araç seyir güzergâhlarını araç kaptanları belirler. Araç kaptanlarının belirlediği güzergah dışına çıkılması, zorunlu durumlar dışında kapıya veya eve yakın duraklarda indirme talepleri kabul edilmez. Servis Araçlarının ilk hareket noktasına göre güzergâhlar değişiklik arz edebilir.

 

 

Bu program bir TUR organizasyonu değildir bu neden katılımcıların hizmet beklentisi içinde olmadan kayıt yaptırması hatırlatılır. Katılımcıların etkinlik başlangıç noktasına gidiş geliş transferleri A grubu TÜRSAB işletme belgeli seyehat Acentesi tarafından yapılır ve kesin kayıt  zorunludur.

 

Araçlarda koltuk ya da yer rezervasyonu yapılmaz."Erken gelen oturur" kuralı uygulanır. 

Katılımcılar, görevli veya faaliyet rehberlerinin uyarı ve talimatlarına kayıtsız şartsız uymakla yükümlüdürler... 

Organizasyonlarımızda grubun en iyi şekilde sevk ve idaresi, faaliyetin selamati, katılımcıların güvenliği için rehberlerimizin almış olduğu kararlar tartışma konusu yapılamaz.

Uyarı ve talimatlara, yürüyüş disiplinine uyamamak veya yorgunluk, dikkatsizlik, konsantrasyon bozukluğu gibi etkenlerden kaynaklanabilecek her türlü kaza, yaralanma ve sakatlanma durumunda rehberler, faaliyetin organizatörleri ve diğer görevlileri sorumlu tutulamaz.

Faaliyete katılan her birey online başvuru sayfası içindeki linkler içindebulunan SAĞLIK BİLGİ formu, RİSKLERİN KABULÜ ve MUAFİYET belgelerini faaliyet anında ıslak imzalı olarak görevlilere teslim etmekle sorumludurlar ve en az bir kez okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.ÜYE'ler gerekli formlardan sadece Başvuru formunu doldurarak etkinliklerimizde yer alabilirler.