Fotoğraf Grubumuza katılın
Doğa Grubumuza katılın
Patikatrek organizasyonları Geziport Turizm güvencesi ile yapılmaktadır.
Belge no: A-9785
DOĞADA SU ARAMAK VE SUYU ARITMAK

Pek çok yerde yüzey suyu bulmak mümkün değildir.Doğada su ararken memeli hayvanlara ve kuşlara dikkat etmemiz gerekir.Bu hayvanların çoğu bizler gibi her gün su içmek zorundadırlar.Vahşi hayvanların ayak izlerinin yoğunlaşması suya giden hayvanları işaret edebilir.Genellikle düz araziden yükselen kayalık tepelerin yamaçları su bulma ihtimalini artırır.Bu gibi yerlerde bulunan yeşil bitkiler suyun varlığını gösterebilir.Yoğun yeşil bitkilerin dibinde nemli toprak varsa uygun yeri kazdığımızda suyu ulaşabiliriz.Kazdığımız yerden su çıktığı taktirde ilk bulanık suyun atılmasından sonra gelen su temiz olacaktır.

- Sabahları güneş doğmadan çimenler üzerinde biriken çiğ damlaları ince bir bez vasıtası ile toplanarak ve bez yeterince ıslandığında bir kaba sıkılarak gerekli su temin edilebilir.
- Doğada dar ve güneş almayan derin kaya yarıklarının içinde su bulunabilir.

- Kurumuş görünen dere yataklarının zemininde kum altında su olabilir.Dere yatağının bir engel veya bir kaya ile karşılaştığı bölümüm ön tarafı kazılarak su bulunabilir.

- Tam tersine arazi çok ıslak ve bulunduğumuz yer bataklık olabilir.Suyun biraz ötesine kazacağımız çukura dolan su ilk başta bulanık olabilir.Beklediğimizde su berraklaşacaktır.

- Deniz kıyısında ve geniş bir kumsalda isek,denizden karaya doğru en az 100 metre ileride kumu kazdığımızda az tuzlu ama içilebilir su buluruz.

- Eğer deniz kenarında ve elinizde su kaynatacak bir kap var ise, şekilde görüldüğü gibi bir düzenek hazırlanır.Kabın üstüne konan kumaş parçası buhardan ıslandıkça sıkılarak su temin edilir.(Şekil A)

- Deniz kıyısında ve elimizde büyük naylon torba varsa, deniz suyunu kaynatarak buhardan su elde eden bir imbik yapabiliriz. Tencereden çıkan buhar naylon torba içinde yoğuşarak su haline gelecek ve içeri kıvırdığımız naylon torbanın kenarında birikecektir.

- Kar olan bir ortamda ise, hazırladığımız düzenekteki bezin içine doldurduğumuz kar; aynı zamanda ısınmak için yaktığımız ateşin ısısı ile eriyerek alttaki kaba toplanmaktadır.

- Yenen kar, aksine susuzluğu neden olur. Bunun için karı elimizde sıkarak eriyen kar suyunu içmek gerekir.
SUYU ARITMAK

İlk işlemimizde suyu arıtmak için şekilde görüldüğü gibi bir düzenek hazırlamamız gerekmektedir. Bu işlem ile suyun içindeki çamuru, yaprakları ve diğer pislikleri uzaklaştıracağız. Bir çorap veya  elbise parçası gibi bir  giysi içine kum ve ot koymamız kafidir.Bulabilirsek içine konan yanmış odun kömürü su içindeki kokuyu alır. Süzülen suyu en az beş dakika kaynatmamız gerekmektedir. Bu işlem sırasında mevcut kabımız yok ise,bu iş için bir ağaç parçasının içini yakıp oyduğumuz yeri bir kap gibi kullanabiliriz. Daha sonra ateşte ısıtılan temiz taşları ağaç kap içindeki su içine koyarak suyu kaynatabiliriz. Bu işlemde soğuyan taşlar tekrar ateşe konarak su kaynayana kadar işleme devam edebiliriz.Aynı iş için şekil verilmiş ve güneşte kurutulmuş kil kapta kullanılabilir. Kaynama süresi, suyun kaynama noktasına ulaştığı andan itibaren beş dakikadır.

-Bir bitkinin yaprakları üzerine geçirilen torba içinde,yapraklardan çıkan nem yoğunlaşarak torbada toplanır.

-Bir bitkinin üzerine geçirilen torba içinde,yapraklardan ve zeminden çıkan nem yoğunlaşarak kenarda toplanır.

DİĞER EĞİTİM VE SEMİNERLER