Fotoğraf Grubumuza katılın
Doğa Grubumuza katılın
Patikatrek organizasyonları Geziport Turizm güvencesi ile yapılmaktadır.
Belge no: A-9785
DOĞADAKİ TEHLİKELER VE KORUNMA YOLLARI

Alışık olduğumuz güvenli yaşam alanlarının dışına, yani doğaya çıktığımız zaman her ne önlem alırsak alalım doğanın kendi döngüsü içinde oluşan risklere maruz kalma ihtimalimiz her zaman vardır. Vahşi doğa koşulları içinde yapacağımzı her türlü seyahatlerimizde sürekli uyanık olmak ve doğayı gözlemleyerek gelişen durumlara uygun hareket etmemiz gerekir.Doğanın içinde bizi bekleyen süprizlere karşı ne kadar önlem alırsak alalım bu riskleri sıfırlamak mümkün olmaz ancak önceden aldığımız eğitimler ve edindiğimzi deneyimler ile olası riskleri minimize edebiliriz. Doğada hareket halinde oldugumuz anlarda bizi bekleyen belli başlı riskleri şimdi aşağıda sıralayalım.

 

Yıldırım – şimşek

1. Yıldırım genelde sivri uc ve zirvelere düşer.
2. Sivri zirveler,sırtlar,ağaçlar ve dik kayalardan uzak durmak gerekir.
3. Yağmurdan kaçmak veya korunmak amacıyla mağara ve büyük kayaların altına girmek doğru değildir.
4. Yıldırım,mağara girişinden dikey olarak yere atlayabildiği gibi,mağara içinde de duvarları yalayarak da toprağa inebilir.her iki koşulda da duvarlar ile temas etmekten kaçınılmalı ve yer ile aranıza yalıtkan bir malzeme koyarak kendinizi izole etmelisiniz.

Taş düşmesi

1. Yüksek zrvelerin etekleri,etrafı dik yamaçlarla çevrili dar, vadi ve geçiş yolları,vahşi hayvanların barındığı veya gezindiği geçiş yollarının alt kısımları taş düşme riskinin en fazla olduğu yerlerdir. Hava ve zemin ısısının değiştiği saatler ve yağmur sonrası, taş düşme oranının en yüksek olduğu zaman dilimleridir.
2. Kuzey yarım kürede Güney ve Doğu yüzler güneş ışığını ilk gören alanlar olduğu için taş düşme riskinin yüksek olduğu yerlerdir.Gölgede kalan Kuzey yüzler ise daha az tehlikelidir.

Çığ

Kar olan ve kar yağışı alan zeminlerde çığ tehlikesi mevcutdur.Yüksek yamaçların etekleri,vadiler,dar geçitler çığ tehlikesinin en çok gerçekleştiği yerlerdir.Aşağıdaki koşullarda çığ tehlikesi daha yüksektir.
1. Fırtınaların biriktirdiği kar,eğer bir yamacın tutabileceği miktarı aşmış ise doğal çığlar oluşur.Kar’ın yarattığı basınç,kar tabakasının gücünü aşarsa sonuçta çığ düşer.
2. Bahar ve yaz aylarının ılık gunleri geldikce Güney yamaçlardaki kar,ıslak ve ağır bir hal alır,ıslak kar da çığ yaratmaya elverişlidir.Kış’ın soğuk gunlerinde Güney,Bahar’ın ılık gunlerinde ise Kuzey yamaclar çığ tehlikesine karşı daha guvenli olabilir.
3. Fazla kar yağışı ve hemen sonrası
4. Fazla kar yağışı ve 1-2 gün sonrası
5. Rüzgarın etkisiyle sırtlarda korniş ve balkon gibi kar yığıntılarının oluştuğu anlar çığ tehlikesi yaratır.

Kar Körlüğü

Kar ile kaplı zeminlerde,güneş ışınlarının yansıması sonucunda Ultraviyole ışınlarının göz yüzeyini yakması sonucu oluşan körlük olayıdır.Yüksek irtifalarda bulunan kişilerde % 30 -50 oranında küçük odaklı retinal kanamalara rastlanır.Bu durum kişi de oryantasyon bozukluklara yol açar. Uygun niteliklerde güneş gözlüğü kullanarak korunma sağlanabilir.

Hipotermi

Vücut iç ısısının normalin altına düşmesidir.Özellikle Oksijen oranının az olduğu ortamlarda çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir.Bu konu ile ilgili daha geniş ve detaylı bilgileri EĞİTİM VE SEMİNER NOTLARI sayfamızda sizlere duyuracağız.

Sindirim kanalı bozuklukları

Kalın barsaklar iyi Aklimatize olunduğunda daha faal olur ve daha fazla tuvalete gitme ihtiyacı duyulur.Aklimatizasyon eksikliği ve beslenme alışkanlığının değişmesi gibi sebeplerden dolayı da kabızlık gibi sorunlar yaşanabilir.

Vücutda su tutulması

Yüksek irtifalarda bulunan insanların organizmalarında, su ve sodyum tutma mekanizmasının harekete gectiği tesbit edilmiştir. Bunun sonucunda ise vucutdaki sıvı miktarı artar ve özellikle de el,ayak ve yüzde göz altları gibi vucudun belli bölgelerinde şişmeler görünür.

 

 

DİĞER EĞİTİM VE SEMİNERLER